logo

Sir Syed Hall (North)

Former Provosts

        

S.No.

Name  of The Provost

  Duration

01.

Prof. Najmul Hasan

1984 to 1986

02.

Prof. Ikram Husain

1986 to 1988

03.

Prof. M.Qamaruddin

1988 to 1989

04.

Prof. Masood Ali Mirza

1989 to 1990

05.

Prof. M.Salim Kidwai

1990 to 1992

06.

Prof. Khalil Ahmad Khan

1991 to 1993

07.

Prof. M. Shabbir

13 Jan 1993 to 03 Dec 1993

08.

Dr. Rahimullah Khan

1993 to 1995

09

Prof. Nafis Beg

1995 to 1998

10

Prof. S.Iqbal Ali

1998 to 2000

11

Prof. Azduddin Khan

2000 to 2001

12

Prof. Ainul Haq Khan

2001 to 2002

13

Prof. Muzaffar Siddiqi

2002 to 2003

14

Prof. Asif Ali Khan

2004 to 2006

15

Prof. Shamim Ahmad

2006 to 2007

16

Prof. Sartaj Tabassum

2007 to 2009

17

Prof. A.R Fatehi

2009 to 2011

18

Prof. Anees Ahmad

2011 to 2012

19

Prof. Mohammad Ashiq Ali

   2012 to 2015

20

Prof Arshi Khan

   2015 to 2017

21

ER. Azhar Jameel

14 June 2017 to 26 Sep 2017

22

Prof. Mohammad Ubaidullah Bokhari

2017 to 2019

23

Prof. K.A.S.M Ishrat Alam

2019 to 2021