logo

N.R.S.C. Hall

Roll of Provosts

Provosts of NRSC

S. No.

Name of the Provost

Year

01.

Prof. S.M. Shafi

1931-1943

02.

Prof. Satish Chandra

1949-1956

1956-1959

03.

Prof.  Harbans Lal Sharma

1959-1963

04.

Capt. Hameedul Hasan

1963-1964

05.

Prof. F.H. Rizvi

1965-1968

06.

Prof. Ahmad Jamal Khawaja

1968-1970

07.

Prof. Harbans Lal Sharma

1970-1972

08.

Prof. H.C. Raizada

1972-1976

09.

Prof. A. Tariq

1976-1980

10.

Prof. A.P. Sharma

1980-1981

11.

Prof. H.C. Raizada

1981-1983

12.

Prof. S.P. Gupta

1983-1987

13.

Prof. S.K. Saxena

1987-1990

14.

Prof. M.D.N. Sahi

1990-1992

15.

Prof. K.G. Varshney

1992-1992

03.01.92 - 21.03.92

16.

Prof. R. K. Gupta

1992-1994

21.03.92 - 23.03.94

17.

Prof. H.S. Yadav

1994-1994

23.03.94 - 11.08.94

18.

Prof. Riazuddin

1994-1995

11.08.94 - 08.12.95

19.

Prof. K.P. Singh

1995-1997

08.12.95 - 30.06.97

20.

Prof. V.K. Parashar

1997-2000

01.07.97 - 28.06.2000

21.

Dr. T.S. Gill

2000-2002

28.06.2000-02.07.2002

22.

Prof. Shamim Ahmad

2002-2005

03.07.2002-03.07.2005

23

Prof. Vidya Ram

2005-2007

04.07.2005-10.07.2007

24

Prof. Kamlesh Chandra

2007-2009

11.07.2007-19.06.2009

25

Prof. Ashok Mittal

2009-2011

20.06.2009-10.08.2011

26

Prof. Rajiv Gulati

2011-2012

11.08.2011-22.06.2012

27

Mr. Ajay Bisaria

2012-2015

04.07.2012-26.03.2015

28

Dr. Mohd Asif khan

2015-2016

27.03.2015-06.04.2016

29

Prof. Najam Khalique

2016-2017

07.04.2016-12.06.2017

30

Prof. Kamlesh Chandra

2017-2020

13.06.2017-30.07.2020

31

Prof. Brij Bhushan Singh

31.07.2020 – Till date